Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
15 min read

Webinar: Wpływ wyborów parlamentarnych na rynek nieruchomości

Jakiej większości sejmowej się spodziewać, kiedy może ona powstać, jakie są programy partii, które je utworzą, które z nich trafią do wdrożenia i jaki będzie wpływ wyniku wyborów na rynek nieruchomości
Webinar: Wpływ wyborów parlamentarnych na rynek nieruchomości
Photo by Adobe Stock

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!

Wynik wyborów parlamentarnych 15. października 2023 jest już znany od kilku dni, jednak wzbudził on tylko więcej niepewności. "Co z budżetem?", "Czy partie się dogadają?", "Kogo Prezydent powoła na premiera?", "Co będzie z mieszkalnictwem?". Słyszymy zewsząd - zwłaszcza ze strony prasy - szereg domysłów, plotek, czy spinów.

W takim otoczeniu prowadzenie biznesu nieruchomościowego wymaga z jednej strony "robienia dalej swojego". Z drugiej jednak strony konieczna jest świadomość możliwych opcji tego, czego po politykach możemy oczekiwać. Już 2023 rok pełen był zwrotów akcji wywołanych przez polityczne programy z "Bezpiecznym Kredytem 2%" na czele. 2024 roku nie będzie inny. Ponownie zadaniem FLTR stało się systematyczne i szczegółowe przeanalizowanie faktów oraz najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, żeby ułatwić nawigowanie w chaosie informacji.

Niniejszy artykuł opracowaliśmy raptem kilka dni po ogłoszeniu wyników wyborów na bazie analizy rozkładu mandatów, przepisów, programów poszczególnych partii, sytuacji budżetowej i makroekonomicznej, wypowiedzi polityków i analityków sceny politycznej, jak i informacji uzyskanych poza oficjalnym obiegiem. Nie odpowie on oczywiście w sposób jednoznaczny jak kolejne 4 lata mogą wyglądać, ale rzuca on światło na możliwy kształt polityki, a zwłaszcza na najbliższe miesiące - szczególnie istotne ze względu na wygasanie szeregu programów - w tym budżetu "BK2%". Będzie on też aktualizowany w miarę napływu nowych informacji.

Kilka wybranych liczb z naszego artykułu:

🏛️ 8 - co najmniej z tylu partii może składać się prawdopodobny nowy rząd po wyborach 15.X
👟 3 - tyle podejść do utworzenia rządu z wotum zaufania przewidują przepisy
👉 2 - tyle wyborów jest zaplanowanych na 2024 rok
🔎 6 - w tylu wymiarach oceniliśmy programy partii tworzących prawdopodobny nowy rząd
📊 35 - tyle punktów programowych przeanalizowaliśmy do tego artykułu
💸 6 - w tylu obszarach widzimy wpływ gospodarczy wyniku wyborów
🚀 100 - o tyle punktów bazowych podniosła się krzywa terminowa oczekiwanych stóp procentowych
🏠 7 - tyle wniosków dla rynku nieruchomości (programu "Bezpieczny Kredyt 2%, "wakacji kredytowych", najmu społecznego etc.) zdefiniowaliśmy w wyniku analizy

Zapraszamy do lektury!

PS. Niniejszy artykuł należy do kategorii FLTR rynku, stanowił on też kanwę spotkania webinarowego z subskrybentami premium, które odbyło się 19. października 2023 roku. Więcej webinarów znajdziecie TUTAJ:

Webinary - FLTR
Webinary dla subskrybentów FLTR poświęcone ostatnim analizom publikowanym na naszym portalu

Spis treści:

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów premium