Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
10 min read Plan Pro

Regulacje środowiskowe i energetyczne a rynek nieruchomości - część 1: przegląd obecnych i nowych regulacji

Jak działa 7 kluczowych regulacji z obszaru efektywności energetycznej, ochrony środowiska i źródeł energii, które naszym zdaniem będą miały istotny wpływ na przyszły rynek nieruchomości
Regulacje środowiskowe i energetyczne a rynek nieruchomości - część 1: przegląd obecnych i nowych regulacji
Photo by Benjamin Jopen / Unsplash

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!

Jeszcze 10 lat temu dbanie o wysoką efektywność energetyczną, jakość powietrza, czy dobór niskoemisyjnego źródła energii nie było szczególnym punktem zainteresowania branży nieruchomościowej, zwłaszcza w obszarze nieruchomości mieszkaniowych. Jednak szokowy wzrost kosztów energii w 2021 i 2022 roku bodaj wszystkim uczestnikom rynku uświadomiły istotność tego tematu - nie tylko z perspektywy zdrowia i zmian klimatu. I akurat 7. grudnia 2023 roku Rada i Parlament Unii Europejskiej uzgodniły treść rewizji dyrektywy EPBD, otwierając drogę do jej formalnego zatwierdzenia i skierowania do wdrożenia. Będzie miała ona największy - ale nie jedyny - wpływ na rynek nieruchomości, bo cały obszar regulacji w otoczeniu środowiska i energii ma znaczenie.

Niniejsza analiza ma na celu wyrównanie poziomu wiedzy w zakresie 7 najbardziej kluczowych naszym zdaniem regulacji w obszarze efektywności energetycznej i środowiska. Wyjaśniamy w niej czego dotyczą i jak działają różne krajowe i unijne przepisy wpływające na wybór źródeł energii, dobór technologii budowy, jak i same koszty energii i materiałów budowlanych. W kolejnej części spróbujemy zbudować scenariusze wpływu ww. regulacji na rynek nieruchomości - zmiany atrakcyjności różnych segmentów rynku i typów nieruchomości.

Kilka wybranych liczb z naszej analizy:

📝 7 - tyle regulacji przeanalizowaliśmy
🏢 65 - tyle kWh/m2 na rok nieodnawialnej energii pierwotnej może zużywać nowy budynek wielorodzinny
🔥 10x - o tyle mniej emisyjne są kotły klasy 5 wobec kotłów bezklasowych
🏡 14 - tyle województw podjęło uchwały "antysmogowe" wykluczając większość kategorii kotłów na paliwa stałe
👉 2027 - w tym roku paliwa kopalne dla transportu i nieruchomości mają zostać opodatkowane CO2
🏡 2030 - od tego roku wszystkie nowe budynki mają być zero-emisyjne
📉 20-22% - o tyle ma zostać obniżony wskaźnik EP istniejących budynków mieszkalnych do 2035 roku


Spis treści:

Informacje o serii poświęconej regulacjom środowiskowym i energetycznym

Pierwsza część serii jest poświęcona analizie najistotniejszych w naszej ocenie regulacji z obszaru efektywności energetycznej, ochrony środowiska i źródeł energii, które naszym zdaniem będą miały istotny wpływ na przyszły rynek nieruchomości - celem jest uporządkowanie wiedzy naszych Subskrybentów. W drugiej części tej serii podejmiemy się zadania przełożenia wpływu wszystkich tych regulacji na prawdopodobne scenariusze dla rynku nieruchomości (o metodzie scenariuszowej pisaliśmy w tym artykule).

Seria poświęcona regulacjom środowiskowym i energetycznym należy do większej kategorii analiz Legislacja & podatki, w ramach której prowadzimy dla naszych Subskrybentów premium monitoring najważniejszych zmian prawnych i podatkowych wpływających na rynek nieruchomości.

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro