Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
40 min read

FLTR #74: Dlaczego najemcy są najemcami, co zmieni się w akademikach i jakie są nastroje pośredników nieruchomości

Wyniki badania najemców NBP, zmiany w ostawie o budownictwie społecznym i komunalnym, wyniki badania INPON, ceny w UE w Q4 2023 oraz zmiany kosztów budowy w Polsce
FLTR #74: Dlaczego najemcy są najemcami, co zmieni się w akademikach i jakie są nastroje pośredników nieruchomości
Photo by HiveBoxx / Unsplash

Szanowni Subskrybenci!

Witamy Państwa serdecznie w 74. numerze newslettera FLTR. Głównym tematem niniejszego wydania jest niszowy raport Narodowego Banku Polskiego przedstawiający wyniki badań nt. preferencji najemców mieszkań w Polsce. W kolejnej części przygotowaliśmy dla Państwa opis najważniejszych potencjalnych zmian prawnych w związku z pojawieniem się projektu ustawy o budownictwie społecznym i komunalnym, który dotyka także istotnego dla rynku najmu obszaru akademików. W ramach dodatkowej lektury na Majówkę dzielimy się także ostatnimi prezentacjami z konferencji i wykładów, w których zespół FLTR miało przyjemność być prelegentem.

W ramach "Wykres tygodnia" przedstawiliśmy Państwu aż trzy tematy. W pierwszej kolejności ukazujemy analizę tzw. indeksu nastrojów pośredników w Q1 2024 wg raportu Nieruchomości-Online, który daje ciekawy "barometr" atmosfery w branży. Następnie przedstawiliśmy dane dot. cen mieszkań w poszczególnych krajach UE za Q4 2023 wg Eurostatu, w których Polska ponownie jest na podmium wzrostów. W ramach trzeciego wykresu przedstawiliśmy zmiany w "twardych" kosztach budowy inwestycji deweloperskich wg raportu Emmerson Evaluation, wskazując na tendencje po stronie kosztowej deweloperów. Na koniec jak zawsze przegląd bieżących podcastów, nagrań video oraz lektur związanych z rynkiem nieruchomości.

Życzymy Państwu udanej Majówki i zapraszamy do lektury!

P.S. ze względu na przerwę Majową kolejna publikacja FLTR (dashboard prywatnych akademików PBSA) zostanie opublikowany 10. maja.

0:00
/4:20

📣 Nie przegap tych newsów!

📣
Wiceminister Kukucki z MRiT wygrywa wybory na prezydenta Włocławka. Polityk Lewicy będzie musiał zrezygnować ze stanowiska Wiceministra, gdzie odpowiadał za ustawę o wsparciu budownictwa komunalnego i społecznego, wartą niemal 50 mld PLN. Z naszych informacji jest już dwóch kandydatów Lewicy na to stanowisko. Jednocześnie nadal spekulacje o starcie Ministra MRiT Krzysztofa Hetmana w eurowyborach, odpowiadającego m.in. za ustawę o Kredycie #NaStart, nie przerodziły się w deklarację startu.
Zmiany w rządzie po wyborach. We Włocławku wygrywa wiceminister rozwoju
Wybory na prezydenta Włocławka wygrał Krzysztof Kukucki, członek Lewicy, senator, obecnie wiceminister rozwoju. A to oznacza, że w resorcie rozwoju pojawi się nowa osoba. Wszystko wskazuje też, że…
Debiut pierwszego polskiego funduszu REIT na Głównym Rynku GPW
Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ - to nazywa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia ’24 stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów premium