Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
22 min read Plan Pro

Skąd pozyskiwać dane do analiz rynku nieruchomości (część 1)?

Jakimi raportami i źródłami danych można się posługiwać do analizowania rynku nieruchomości i wspierania pracy dewelopera, agenta nieruchomości, pośrednika, czy firmy budowlanej? Część pierwsza będzie poświęcona danym o rynku nieruchomości
Skąd pozyskiwać dane do analiz rynku nieruchomości (część 1)?
Photo by John Schnobrich / Unsplash

Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski:

Przeczytanie streszczenia zajmie do 5 minut.

💡
Dostęp do danych, ale przede wszystkim umiejętność ich użycia do tworzenia informacji i wniosków, stanowi dzisiaj źródło przewagi konkurencyjnej w nowoczesnej gospodarce - także na rynku nieruchomości. Budowa przewagi konkurencyjnej może rozpocząć się od poznania dostępnych źródeł danych
  • Na początku 2023 roku trudno wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie wykorzystuje danych do doskonalenia swoich produktów, planowania rozwoju biznesu, lepszego kierowania działań marketingowych, czy optymalizacji wewnętrznych procesów. Czy "dane są nową walutą"? Na pewno nie. Choć już ponad 15 lat temu niektórzy nazywali dane "nową ropą" - to tak jak surowa ropa jest bezużyteczna, tak i surowe dane nic nie mówią - potrzebne są informacje i wnioski. Budując biznes wykorzystujący dane (data-driven growth) od czegoś trzeba zacząć. I tym początkiem jest świadomość tego, co oferują publiczne i ogólnodostępne źródła danych.
  • Dane to obiektywne fakty w formie ilościowej lub jakościowej, będące podstawowym materiałem budowlanym gospodarki opartej o wiedzę. Informacje to subiektywne stwierdzenia wynikające z danych interpretowanych w określonym kontekście ich użytkownika. Wnioski to użyteczne i możliwe do wykorzystania przez użytkownika rekomendacje płynące z informacji.
  • Niniejszy artykuł przedstawia listę ponad 30 wiarygodnych oraz ogólnodostępnych źródeł danych, z których my sami korzystamy, wraz z naszą oceną charakterystyki oraz zalet i wad poszczególnych źródeł. Prezentujemy te źródła w dziewięciu kategoriach:

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro