Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
7 min read Plan Pro

Ceny nieruchomości: jak je analizować i wyciągać wnioski? (część 2 - case study wyceny)

Studium przypadku wyceny lokalu mieszkalnego o przeznaczeniu "konsumpcyjnym, "inwestycyjnym" oraz analiza szczególnych sytuacji
Ceny nieruchomości: jak je analizować i wyciągać wnioski? (część 2 - case study wyceny)
Photo by Towfiqu barbhuiya / Unsplash

📈 Jak właściwie analizować ceny - to pytanie często pojawia się w kontekście rozmów o rynku nieruchomości. Nawet jeśli poznamy gąszcz narzędzi, źródeł danych, czy metryk - to i tak często utykamy na praktycznych problemach przejścia pierwszy raz przez proces. Rzeczy naturalne dla analityka czy rzeczoznawcy majątkowego, mogą wydawać się przerastające nawet dla zaawansowanych przedsiębiorców. Dlatego też uzupełniamy poprzedni artykuł poświęcony metodyce analizowania cen (czyli teorii) praktycznym case study (studium przypadku) korzystania z różnych narzędzi i sposób analizy cen. Na nasz warsztat trafiły bardzo konkretne nieruchomości z prestiżowego osiedla w jednym z większych miast Polski.


O czym jest seria "jak analizować ceny nieruchomości"

😱 Analysis paralysis - to zjawisko braku podejmowania decyzji, które jest spowodowane nadmiernym poświęceniem czasu na analizę (czy też nadmierne jego "przeintelektualizowanie") danego problemu. Bardzo często występuje w sytuacjach podejmowania decyzji strategicznych lub inwestycyjnych - a na rynku nieruchomości bardzo często jest sprowadzane do analizy cen. Jeśli więc analizowanie cen nieruchomości jest dla Ciebie niezrozumiałe, nie wiesz od czego zacząć, z jakich źródeł skorzystać lub nie wiesz jak wyciągać wnioski z analiz - to ta seria artykułów jest dla Ciebie. Jest to jeden z najważniejszych obszarów prowadzenia biznesu nieruchomościowego, który najczęściej wymieniali Państwo w odpowiedziach na nasze ankiety preferencji subskrybentów FLTR.

Niniejsza seria została podzielona na dwie części - pierwsza (opublikowana w sierpniu) przedstawia temat analizy cenowej od strony metodycznej - stanowi ona swoisty słownik i wyrównanie wiedzy wśród czytelników. Omówiliśmy w niej główne zastosowania analiz cenowych, podejścia do szacowania wartości rynkowej, metryki podstawowe i uzupełniające oraz źródła danych do analiz.

Ceny nieruchomości: jak je analizować i wyciągać wnioski? (część 1 - metodyka)
Podstawowe zastosowania, podejścia, miary i źródła danych do analizowania cen nieruchomości

W drugiej części (którą publikujemy poniżej) skupiamy się na konkretnych case studies analizy cen, a więc stawianiu i weryfikacji hipotez oraz wyciągania wniosków w bardzo praktycznych pytaniach - jak wycenić daną nieruchomość, czy warto w nią zainwestować, za ile ją wystawić na rynku.

Prezentujemy w niej konkretne narzędzia wykorzystywane do szacowania cen nieruchomości, za ich pomocą analizujemy konkretny przypadek wyceny lokali mieszkalnych, a także omawiamy kilka szczególnych przypadków związanych szerzej z projektami inwestycyjnymi, czy analizami strategicznymi.

👍
UWAGA: Niniejsza artykuł powstał w celu zaprezentowania metod i sposobów analizy cen nieruchomości stosowanych w praktyce biznesowej na rynku nieruchomości. W szczególności niniejszy materiał nie stanowi szkolenia w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego regulowanego Ustawą o gospodarce nieruchomościami, a jego wnioski nie muszą być zbieżne ze standardami stosowanymi przez uprawnionych rzeczoznawców majątkowych

W efekcie cała seria będzie dawać odpowiedzi na podstawowe zagadnienia związane z analizą cen nieruchomości. Artykuł jest kontynuacją szerszej kategorii artykułów poświęconych narzędziom, procesom i strukturom organizacyjnym w biznesie nieruchomościowym (w szczególności styczniu i lutym 2023 wydaliśmy dwa artykuły poświęcone różnym źródłom danych). Jej celem jest zaprezentowanie i omówienie różnych koncepcji, narzędzi oraz procesów, które usprawnią i ulepszą działanie Twojego biznesu czy też pomogą podczas realizacji kolejnego procesu inwestycyjnego.

Zapraszamy do oglądania (niniejszy odcinek ze względów praktycznych jest wyłącznie w formie video i prezentacji)!


Spis treści:

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro