Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
29 min read Plan Light & Pro

FLTR #34: Rynek pracy na rozdrożu, RPP chce ciąć stopy mimo inflacji, MRiT uderza w pośredników, a budownictwo społeczne rośnie, podobnie jak zespół FLTR!

Co słychać na rynku pracy, dlaczego prezes NBP zapowiada cięcie stóp procentowych, co jest w pakiecie regulacji pośrednictwa, i jak działają programy wsparcia budownictwa społecznego
FLTR #34: Rynek pracy na rozdrożu, RPP chce ciąć stopy mimo inflacji, MRiT uderza w pośredników, a budownictwo społeczne rośnie, podobnie jak zespół FLTR!
Photo by Tormius / Unsplash

Rynek nieruchomości pozostaje w biegu. Uwagę prasy, ministrów i social mediów przyciąga "Bezpieczny Kredyt 2%", ale my skupiamy się na tematach bardziej fundamentalnych i istotniejszych dla prowadzenia biznesu. W 34. numerze newsletteru premium FLTR między innymi: przeglądamy dane o sytuacji na rynku pracy - nie tylko w zakresie rekordowo niskiego bezrobocia, ale też spadającej liczby wakatów, zwłaszcza w dotychczasowo rozgrzanym sektorze IT oraz sprawdzamy, czy "ministerialna propaganda sukcesu" programów wsparcia budownictwa społecznego (potencjalna konkurencja dla najmu rynkowego) i komunalnego jest zasłużona. Tłumaczymy także decyzję RPP dotyczącą utrzymania stóp procentowych bez zmian, ale też potencjalne konsekwencje zapowiedzi Prezesa NBP co do pierwszych cięć stóp procentowych we wrześniu 2023. Zdradzamy również pierwsze szczegóły nt. regulacji, którymi w dość wymowny sposób MRiT chce uderzyć w sektor pośrednictwa. Na koniec przeglądamy najnowsze dane o czynszach i sprzedaży kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

P.S. Chcieliśmy także podzielić kolejną dobrą wiadomością - do zespołu FLTR dołącza kolejny analityk, Wiktor Poziemski, którego witamy w naszym teamie! Wiktor jest studentem SGH na kierunku Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych, pasjonatem ekonomii, informatyki i licznych sportów. Wiktor będzie uczestniczył w tworzeniu dashboardów analitycznych dla naszych subskrybentów.

P.S.2 Wiemy, że Twitter i prasa obecnie "ugina się" od wiadomości rządowych o sukcesach programu "Bezpieczny Kredyt 2%". Zachowując typową dla nas obiektywność czekamy na pierwsze twarde dane o faktycznym popycie na ten produkt. Będziemy o tym informować w trakcie sierpnia po ich publikacji.


W dzisiejszym FLTR przeczytasz o:

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Light & Pro